USS Firedrake

Shipmates

Please click here to request corrections.

Last Name First Name MI RATE/RANK DIVISION/DEPARTMENT YOB
Abernathy Thomas SKG1Class Supply/Stores 51-52
Allen Casel L. BM3 Deck 66-68
Alley Jim RMSN Operations 62-63
Ananias James N.      
Anderson Jim D. SM3 Operations 56-58
Andrews Robert Jr.        
Ambrosi Michael J. LTJG Communications Officer 70-71
Anthony Chris       58-61
Armstrong James   SK3 Supply 51-53
Ash Gerald   BT2 B Div E 66-69
Austin Coy C.       52-53
Banfield James   SK3 Supply 65-66
Barbero Fred   YN3 Deck 63-66
Barnaby USN (RET) Ken   LCDR XO 67-70
Bargas Ray nmn SN 1st Deck 69-74
Barrett James   FN? Engineering 51-54
Barton James A. SK2 Supply 66-67
Beasley Vernon   SK3 Supply 52-54
Bedsole William   HM3 Medical 66-67
Bellard, Jr. Albon   BM3 Deck 66-70
Bellopede Joe M. SN 1st Deck 51-53
Bergfeld Rud   LT Operations Officer 57-60
Blanton Ron   RD Operations 66-70
Block Fred   GMT3 Weps 63-64
Bonney Johnny   BM Deck  
Bordner Philip C LT Deck (1st Lt) 59-61
Bourgeois Lee   MM2 Engineering 64-66
Boyd Tex G.      
Bracy Pete        
Brock Donald       55-57
Broscha USN (RET) Neil J. LCDR Operations Officer 56-59
Brown Cloy   LCDR XO 65-67
Brown Thomas   RMSN Operations 70-71
Buell Clint   BT3 B Eng 63-67
Bumgarner USN (RET) Robert L. RMC Operations 59-60
Burling Wayne     R 67-68
Burton Gerald   SK3   68-70
Butterfield Jim R. RM2 Operations 65-66
Bye Lowell   EM2 E Eng 58-60
Byrd James   GM2 3rd Deck 61-63
Byrne Michael   SK3 Supply 68-71
Canorro Frank   RM2 Operations 58-59
Carney Herman J. MMFA M Eng 55-57
Carroll Richard QMSN Navigation 69-70
Carrothers Michael H. BM3 Deck 1st 69-71
Case USN (RET) William H. MM1 M Eng 53-59
Cashen Rick   PC3 Personnel 66-67
Cassidy Frank   SKSN Supply 60
Castor Duane   MMLFA Engineering 52-53
Chwan George   DC2 MAA 51-54
Clausen Virgil A.     55-56
Cleveland Judd S.   Supply  
Cole Ray   ET2 Operations 60-63
Colinger George L. BT2 B ENG 63-65
Connell Terry PN3 X Division 67-68
Cook Richard E. BT3 B ENG 60-63
Cook John D. CS1 Supply 62-66
Corbett John   SN Deck 65-66
Corley Don   YN2 Admin 68-70
Corvin Homer       67-68
Crandell John   MM3 A ENG 64-68
Crane Darrell     Engineering 67-68
Crehan Mike   BM2 Deck 66-68
Cribs Ferdinand   LTJG Supply 63-66
Cruzada Cayetano R TN Supply 58-62
Cuciti USNR (RET) Richard B. LTJG Navigator 70
Culverhouse John D.      
Darrah USN (RET) Paul F. LT Engineering Officer 68-70
DaSilva USN (RET) Adrian   HM1 Medical 52-53
Deatherage Howard E. GMC Gunnery 54-58
De Guzman Nick   TN Supply 60-?
Dennison Walter        
Derby Ronald   SN Deck 58
Diehl George   RM3 Operations 58?
Dobbins Bill   BM1 Deck 51
Dobson David   BM2 Deck 68-71
Doerr Clayton   QM1   51-52
Downer Glenn I LT Supply Officer 67-69
Drolet George W PN3 Admin 64-66
Duensing Walter P. HM1 Medical 51-52
Elias Anthony   E2 Electrician Mate 65-67
Eliott Delmar   SN DECK-1st  
Elvington Bobby        
Emmons Dan   RD3 Operations 68-71
Ennis William E. S1C Radio 45-46
Erkerd James        
Esterbrook Lee   QM3 Communications 59-60
Evans Frank   BT2 Eng'g 62-66
Faith Terry   FTG3 3rd 66-68
Fakler Robert A. Ltjg Engineering 63-66
Fallon USN (RET) James F. RD1 Bridge 66-69
Farrall Clayton   F1/c Engineering 45-46
Finnell Tracy P. EMSN E Div 69-71
Flippin Terry G. PCSN 1st Division 66-68
Flohr USNR (RET) Skip B. Ltjg Communications Officer 55-57
Fontana Emanuele   YN2 Personnel 44-45
Fought Thomas   MM2 Engineering 59-60
Fox USN (RET) Frank   BT Eng-M 56-58
Fox Robert E. SK2 Supply 44-46
France USN (RET) Mike   LT Navigator then First Lieutenant 67-69
Franke Bill   S2C   44-45
French Donnie        
Fugich USN (RET) Jerry M CWO3 Nav 61-64
Fuller Emmett J.      
Gaertner Theodore H. LTJG Engineering 68-70
Gardner Don   MM3 Engineering 59-62
Gardner Earnest   SN 1st  
Gensman Mark A ET3 Operations 70-71
Gibney Mike IC3 Engineering 59-62
Gibson Dennis   ICFN Operations 68
Gordon Bill        
Gorrow Eugene J. FC3c Gunnery 44-46
Greenhalgh Jim   MM2 M 57-60
Griffith USN (RET) Earl   DC2 Engineering 60-61
Grow Sam       64-71
Gruber Robert P. SN 1st 58-59
Gutzwiller John L. PF2 Engineering 55-57
Guyrue Jr. George   CS2 Supply 55-57
Haidle Roger   EM3 Engineering 63-66
Hainley Don   BM3 2nd 44-46
Hague Robert   ENS Eng DCA 65-66
Hale Avon G.     52-56
Hall James L.      
Hall Wayne R EM Engineering 65-66
Hammer Donald   SK3 Supply  
Hampton Robert   PC2 Admin 69-70
Harding Jr. Thomas   SF1 R-div 69-71
Harper John   SH3 Supply 54-56
Harris Robert   LCDR Executive 61-62
Harris Hubert(Bud)   LT   59-60
Harris James W. SN Orderly 44-46
Haskell Arthur   BM3 1st 66-68
Hawthorne Michael   SK3 Supply 68-70
Haugsand Alf B. Ens Engineering 66-68
Hayes George GMG3 Fox 65-66
Hayes Glenn E. BMSN 1st 65-66
Hedges Daniel K. LTJG Deck 69-70?
Hendrix Jake   BMSN Deck 69-71
Hennington USN (RET) David E. DC Engineering  
Herrington Howard L. SN 1st 55-56
Herry Arthur   F/1c Engineering 44-46
Hickey Ray   BMC Deck  
Hightower Kenneth   CWO4 Deck 69-71
Hill Tom   Ltjg Deck 69-70
Hink Frank J. SFM3 R-Div 61-64
Hinkson Leo   EMSA E-Div 69
Hitt Robert E. E-5   66-70
Hixon Mike   HT3 Engineering 67-69
Holeman Samuel W.   2nd 55-57
Holliday Raymond C.   Deck 65-67
Horner Carlton   SM2 Ops-O 51
Hooper Jerry   LTJG Supply 58-60
Hudson Herschel A."Rockie"     58-59
Hudson Thomas R. FTGSN Weapons Div 70
Hughes John F. BT2 Engineering 67-68
Huntington Walter J. RM1 OC 60-62
Huston USN (RET) Robert J. BMC 2nd 58-61
Iverson Dan A. FT2 Fox 57-60
Jackson, William   BTCS Eng-B 66-69
Jacobs Thomas R(Dick) DC2 Engineering 57-58
Jensin Dallas       65-67
Johnson Michael   RD3 Operations 66-69
Juneau Larry   FTG3 Weps 66-68
Juranek Paul I CS3 Supply 54-57
Karas Anthony   SN1/c 3rd div 45
Kastl John   LTJG 1st 67-69
Kerr Loren   ET3 Operations 53
Kerns Ronald E. RDSN Operations 57-59
Kessinger Gerald   MM2 A-Div 58-61
Kibbe Russell L. CS Supply 44-45
Kieckhefer Ed   LT SC Supply 66-67
King George E. EM3 Engineering 67-68
King Kenneth M. FTG3 Weps 68-69
Klosinski Stan   SM3 Operations 57-59
Kopke John   SHSN Supply 51-53
Koppenhaver James D. OS1 Operations 63-65
Kawasaki Victor   LTJG Assistant Supply Officer 67-69
Lamp John   BM2 2nd Div 65-66
Lampman Edward   RM2 Operations 66-70
Lane USN Ret Don   FP2   54-56
Larsen Jim   SHSN (B) Supply 65-67
Larson Michael E.      
Lathy Tom L MM2 E & A 51-54
Laubach Bob   DK2 Supply 68-70
Laughrey Fred   SN Deck 67-68
Law Charles   QM3 Nav 67-68
Leach Russ   QM Nav-N 51-54
Lemmo Joe G. LTjg Supply 58-60
LeQuia Francis B. Cox Deck 44-45
Lettenmeier Charles A GMG3 Weps 63-65
Lyons John W RMSN OPS 60-61
Martin Dave T. QM3 Operations 69-71
Martin Daniel MS3 Supply 68-70
Mason Edward F. LTJG Assistant Supply Officer 69-71
Mayson William "Freddy" SN2c Deck Department 1944
McCain Sr Willie   QM Operations 55-61
McCaslin William H SN1/c Opns 44-46
McCormack Glenn   BM3 1st 65-69
McGinnis Wilbur   Carpenter C&B 44-46
McKennedy Daniel P. MM2 Engineering 57-61
McKinney Robert   SN2c Deck 44-46
McMullen Michael L QM3 Nav-Div 63-67
Meyer, USN (RET) Jack A. LTJG Supply Officer 56
Meyers Richard E. PC3 Operations 60-62
Myers James M. EM3 Engineering 54-57
Miller Bob E. BM3 Deck 44-46
Miller Rickey   SN First Division deck hand 65-67
Mitchell Steve G. MM Eng. 67-69
Moore Donald   GMCS Deck 65-66
Moore Thomas W. SN 2nd 69-71
Morgan J.P. PN3 Operations 66-68
Morris David   CS1 Supply 68-71
Mrozek Tom   RM3 Operations 67-70
Munro Ron   GMG3 Gunnersmate 64-65
Murry Jerry   ICFN Engineering 57-59
Nessler Phillip   LTJG G-Div 52-54
Norton Lee   EM3 Engineering 56-57
Pamer Eric H     6?
Parsons Clarence   MM2 Engineering 51-54
Paust David L BM1 1st Div. 65-66
Pearson Kenneth   CPO C&R 44-45
Pembroke Harold   RD3 O 55-58
Perella Ronald T. SK1 Supply 52-54
Petty Sam   GM Weps 53
Philpott Kenneth F YN3 Communications 67-68
Philpot Larry   PO1   51-53
Piccini Pete J SFM3 R 61-63
Pinkerton Orville   SN 1ST 50-53
Rau Donald   QM3 O 62-65
Rebmann Ronald   DK2 Supply 67-69
Redmond David   DK2 Supply 62-63
Rice Robert R. YN Eng'g 52-55
Richter Robert C. SKSN Supply 66-68
Richwine Lester   GM2 G 53-55
Riley Colin   YN2 Admin 65-66
Roderick Leonard L FTGSN 3rd 65-67
Rodimon,USN(RET) Warner S. RADM Commanding Officer 51-53
Rousan Gene   EM2 Eng A-Div 51-54
Rudell Thomas   MR1 Engineering 65-69
Ryden USN (RET) Bruce E. HTC R 59-60
Sanders James A. EM Engineering 69-70
Sciackitano John J. RM2 Operations 58-60
Schiller Bill   SN Deck 56-57
Schmidt Robert L. SFM3 Engineering 68-69
Scott Del R. MM1 Engineering 53-55
Scott Morton M. FTA2 Gun 56-59
Setterquist Allen   DK3 Supply 67-68
Shepherd Alan   GMG3 Deck 2 years
Shipley Reginald   SH3 Supply 66-70
Shonk Eddie   EM2 Engineering 57-58
Shultz Lafe   QM2 O 51-52
Siegel Jim   SK Supply 52-53
Skomial Al   GMT Gunnery 63-64
Slach James A. BT Engineering 67-71
Smihula Thomas        
Smith USN (RET) Charles   MM3 M 63-66
Smith Gary   GMG2 Gunnery 67-70
Smith James D. SHL3 Supply 68-71
Smith (Smitty) James W SK3 Supply 69-70
Smith Sr. Karl   YN1 Admin 52-54
Soby Richard   SK3 Supply 68-71
Spears Mike        
Spencer Charles   BT2 Engineering 58-61
Sperduti Mike   BT3 Engineering 67-70
Stamps Jerry J YN3 Admin 61-63
Stanton Howard A. EM3 E 44-46
Stevens Joe       65-66
Stiner Dean   BMSN 1st Division 54-55
Stomski, Jr. John   MM3 M 65-69
Stringer Jesse   PC-3 Admin 65-66
Stroud Mortimer X YN3 Admin 70-71
Struzik John J QM3 Operations 51-54
Suiter Keith   TE2 Admin 52-54
Syphert USN Russ   MM3 E. 61-62
Taake Donald J. BT3 Engineering 51-55
Talamantes Phil       60-61
Talley Brooks H LTJG   57-58
Telles Richard L. ETSN Operations 68-71
Tellier Robert JP PH3 Medical 44-46
Tierce William M. BM3 1st 69-71
Timm Gary       66-69
Tofson Leroy "Roy"   BM3   68-71
Tomeo Don   MM2   54-56
Toomey Michael       62-64
Torrez Max        
Tracy USNR (RET) Richard (Dick) T. LT Supply Officer 69-71
Traughber USN (RET) Thomas   LTJG Operations 69-70
Tremper Vernon   MMFN Engineering 52-55
Trowbridge Keith   PN3 Admin 68-69
Turner Ebra   RM2 Operations 59-62
Turner Robert W. FC3 G-Div 56-59
Vail Harold W.   XO 63-65
Vandeman Charlie E RD2 Operations 66-69
Vejtasa,USN(RET) Stanley W. CAPT Commanding Officer 61?
Verlenden Donald   FT1   55-56
Von Heimberg Ernest K. LTJG Deck 67-69
Voss USNR (RET) Kenneth   LT Operations Officer 69-71
Wagner Richard SOM 3/c NC 44-46
Wallner Richard J.   RM 44-46
Warden Tommy   BM3 Deck 66-70
Warner Lyle   BT3 Deck 51-54
Wathen Nita        
Weeks Richard       69-70
West Warren   MM2 Engineering 52-56
Wexler Howard D. LT S 52-53
Wheaton Terry   YN2 Operations 56-58
Wilkinson Naaman H. GM3 Gunnery 57-59
Williams Bob   QM2 Operations 66-68
Williams Jimmy   SH3 Supply 69-71
Wilson John   HM2 Medical 65-68
Wimmbauer Gerhart J. EM2 E Div 67-69
Winkelkotter Wendell W. MM2 A&M-Div 52-54
Winn David   EM3 E 67-68
Zwolenski George F EMC E 57-59